Einmannbunker důl Michal, Ostrava – Michálkovice

Tento Einmannbunker nalezl můj synovec, který mě na něj následně pak upozornil, že našel nějakou stavbu a neví, co to je. Takže jsme se na místo spolu vydali a měli jsme hned jasno. Jedná se o mnou zaznamenaný první nález objektu, typu Einmannbunker na území Ostravy. Einmann je situován ve křoví, na konci vlakového seřadiště železniční stanice Michálkovice.

Zajímavosti na tomto Einmannu je díra/otvor ve vrchní části, která vypadá jako dodatečný vysekaný pozorovací otvor, ale ve skutečnosti se jedná o poškození, během bombardování dolu Michal během 2. světové války, kdy ještě dalšímu poškození pomohl mráz a voda. Dveře Einmannu se nachází pohozené nedaleko na zemi, v době když jsem psal prvotní článek, jsem si jich nevšiml, je to také cca 15 let, kdy jsem u něj byl poprvé a naposled. Další kryt, o kterém vím, že je nedaleko se nachází ve strojovně samotného dolu Michal, kde se dá dostat během prohlídky dolu.

Poděkování za upřesnění Ing. M. Ruckému, Návštěvnické centrum Dolu Michal 

V roce 2020 došlo k novodobému natření barvou tohoto Einmanu spolkem Pestré vrstvy, který působí v Ostravě, který se prý snaží se přibližovat veřejností kulturu a historii, no ale u toho podle mě opět trochu přestřelil. Einmanny nikdy natřeny nebyly, jelikož za války na to nebyl čas. Jako dalo by se pochopit, natření nějakou barvou do betonového odstínu nebo tmavším odstínem, případně naběhnout na to s ocelovým kartáčem, když už tam byly od sprejerů nápisy, ale zde došlo k nátěru asi stejnou barva, jako na pozorovatelně CO, na Hladovém vrchu, v Ostravě. Krásně to svítí a vypadá to blbě a není to příliš šťastně zvoleno. Dále natřeli betonové dvířka, které jsou nedaleko a také nedaleký betonový sloupek plotu (což je úplná blbost), naopak vnitřní struktura betonu Einmanu je původní. Na Facebooku někdo vznesl dotaz, proč se to třeba neovapkovalo nebo neopískovalo od těch nápisů, odpověď byla něco ve smyslu, že by to narušilo nějakou krystalickou strukturu, co se tam za ty léta zraní betonu udělala. A ještě se tam cosi psalo o statice, když by se tento betonový monolit, kterých je všude po ČR dost, převezl kamsi k památkářům 🙂 No pak mi nejde do hlavy, proč to zapatlali fasádní barvou a celé to lidově a slušně zdrbali. Prý kdyby na to naběhli i památkáři a se svými postupy, tak by to stálo statisíce. Mě stačilo jak to udělali v Praze, na Karlově mostě, všichni jenom kecali a teorizovali, lítali tam s kartáčkem a přišel chlapík a měl to vapkou za 2h, prostě nekecal a udělal to. Navíc spousta firem by se tím vyčistěním, mohla prezentovat na veřejnosti a udělat si nějakou tu reklamu. A jde to, jen se nebát, někde zeptat.

error: Obsah je chráněn proti kopírování :-)