Einmannbunker důl Michal, Ostrava – Michálkovice

Tento Einmannbunker nalezl můj synovec, který mě na něj následně pak upozornil, že našel nějakou stavbu a neví, co to je. Takže jsme se na místo spolu vydali a měli jsme hned jasno. Jedná se o mnou zaznamenaný první nález objektu, typu Einmannbunker na území Ostravy. Einmann je situován ve křoví, na konci vlakového seřadiště železniční stanice Michálkovice.

Zajímavosti na tomto Einmannu je díra/otvor ve vrchní části, která vypadá jako dodatečný vysekaný pozorovací otvor, ale ve skutečnosti se jedná o poškození, během bombardování dolu Michal během 2. světové války, kdy ještě dalšímu poškození pomohl mráz a voda. Dveře Einmannu se nachází pohozené nedaleko na zemi, v době když jsem psal prvotní článek, jsem si jich nevšiml, je to také cca 15 let, kdy jsem u něj byl poprvé a naposled. Další kryt, o kterém vím, že je nedaleko se nachází ve strojovně samotného dolu Michal, kde se dá dostat během prohlídky dolu.

V roce 2020 došlo k novodobému natření šedou barvou tohoto Einmanu spolkem Pestré vrstvy, který působí v Ostravě, který se snaží přibližovat veřejností kulturu a historii. Bylo vyčištěno okolí od bordelu, náletových dřevin a osazená informační cedule, která jak už je u nás zvykem, tam dlouho nevydržela a objevila se tam jakási malůvka. Cedule by měla být výhledově obnovena.

Poděkování za upřesnění Ing. M. Ruckému, Návštěvnické centrum Dolu Michal 

error: Obsah je chráněn proti kopírování :-)