Kryt Folimanka, Praha

Podzemní kryt Folimanka vznikl na přelomu padesátých a šedesátých let 20. století, v době takzvané „studené války“. Byl budován a následně veden v režimu přísně tajné.

Jedná se o štolový typ krytu 3. třídy odolnosti (odolnost proti přetlaku v čele rázové vlny 0,2MPa). Je umístěn zhruba 20 metrů pod zemí a jeho konstrukce je tvořena betonovými bloky. Jednalo se o suchý kryt až zhruba do roku 1967, kdy došlo k odstřelování stráně nad krytem kvůli stavbě Nuselského mostu. Kryt nebyl funkčně poškozen, ale od té doby je vlhký.

V krytu je několik studen, dvě toalety, asanační místnost, ošetřovna, dvě kyslíkárny, tři filtroventilační jednotky, dvě prachové komory, dvě provizorní márnice, spojovatelna a energetické centrum. V energetickém centru je umístěn tříválcový 32 kW dieselový agregát z roku 1955, který v případě potřeby zajišťuje osvětlení, vodu, elektřinu a vzduchotechniku. Kryt má pancéřové dveře, jeden hlavní vchod, dva nouzové východy, několik nouzových výlezů do kopule a pozorovatelnu.

Rozloha bunkru je 1.332 m2 a je největším krytem v Praze 2. Kapacita krytu je 1.260 ukrývaných osob, které by v případě potřeby mohly v krytu přežít po dobu 72 hodin. Kryt je v dobrém technickém stavu, vytápěný, větraný (kvůli vlhkosti) a v případě nebezpečí může okamžitě sloužit svému původnímu účelu.

Zdroj textu: web Kryt Folimanka

Toliko krátce k historii krytu. Při své první návštěvě této lokality jsem vůbec nevěděl, že tam něco je. Takže v prvotní verzi tohoto článku jsem shrnul své poznatky a domněnky. Netušil jsem, že článek se stane v top 10 nejnavštěvovanějších na webu. Za tu dobu jsem si kolem této problematiky zjistil pár věcí a při své nedávné návštěvě jsem se se rozhodl, že tam ještě něco nafotím. Dovnitř jsem se bohužel termínově nedostal, sekl jsem se asi o 2 dny, holt smůla, třeba někdy příště.

Pokud to chcete podrobně, informace, plány a popisky lze nalézt na webu krytu. Nehodlám je tu kopírovat (kromě textu, který je volně dostupný na webu), razím si heslo, že si takové věci na web fotím sám.

Nedávno jsem dostal e-mail, že dříve dva uváděné objekty „vrata“ a „střílna u vchodu“ nemají s krytem Folimanka nic společného, přesto si je zde dovolím nechat. Jejich účel se zatím nepodařil zjistit.

zamřížované vrata vedoucí pod Nuselský most
střílna u vrat