Kryt Folimanka, Praha

Podzemní kryt Folimanka vznikl na přelomu padesátých a šedesátých let 20. století, v době takzvané „studené války“. Byl budován a následně veden v režimu přísně tajné.

Jedná se o štolový typ krytu 3. třídy odolnosti (odolnost proti přetlaku v čele rázové vlny 0,2MPa). Je umístěn zhruba 20 metrů pod zemí a jeho konstrukce je tvořena betonovými bloky. Jednalo se o suchý kryt až zhruba do roku 1967, kdy došlo k odstřelování stráně nad krytem kvůli stavbě Nuselského mostu. Kryt nebyl funkčně poškozen, ale od té doby je vlhký.

V krytu je několik studen, dvě toalety, asanační místnost, ošetřovna, dvě kyslíkárny, tři filtroventilační jednotky, dvě prachové komory, dvě provizorní márnice, spojovatelna a strojovna. V energetickém centru je umístěn tříválcový 32 kW dieselový agregát z roku 1955, který v případě potřeby zajišťuje osvětlení, vodu, elektřinu a vzduchotechniku. Kryt má pancéřové dveře, jeden hlavní vchod, dva nouzové východy, několik nouzových výlezů do kopule a pozorovatelnu.

Zdroj: web krytu Folimanka 1. Sklad 2. Údžba dílna 3. WC ženy 4. Větrací šachta - nouzový výlez 5. Prachová komora 6. Filtroventilační komora 7. Ošetřovna 8. Sklad 9. Prostor pro ukrývané 10. Filtroventilační komora II. 11. WC muži 12. Větrací šachta - nouzový výlez 13. Svlékarna, sprchy, asanace 14. Nouzový východ 15. Strojovna 16. Prachová komora II. 17. Sklad 18. Márnice 19. Márnice 20. Kyslíkarna 21. Spojovatelna 22. Pozorovatelna 23. Nouzový východ ul. Bělehradská

Rozloha bunkru je 1.332 m2 a je největším krytem v Praze 2. Kapacita krytu je 1.260 ukrývaných osob, které by v případě potřeby mohly v krytu přežít po dobu 72 hodin. Kryt je v dobrém technickém stavu, vytápěný, větraný (kvůli vlhkosti) a v případě nebezpečí může okamžitě sloužit svému původnímu účelu.

Nedávno jsem opět jel do Prahy, kvůli jinému účelu a tak mne napadlo, že zkusím napsat mail jestli by se nedal kryt náhodou mimořádně otevřít. Po pár vyměněných oboustranných mailech jsme se domluvili na konkrétním dni a čase. Návštěva to byla velmi příjemná a kryt mne také velice pozitivně překvapil, včetně zachovalostí pár maličkostí, které jsem viděl.

Také došlo na dotaz, mnou dříve, na dva uváděné objekty „vrata“ a „střílna u vchodu“, dle vyjádření nemají s krytem Folimanka nic společného, přesto si je zde dovolím nechat. Jejich účel se zatím nepodařil zjistit, nějaké teorie existují, ale nehodlám je tu psát.

Zdroje:
– web krytu Folimanka
– poděkování za umožnění návštěvy J.E.H.
– vlastní archív

error: Obsah je chráněn proti kopírování :-)