Pozorovatelna CO, Žilina

Pozorovatelna se nachází na hřebeni kopce, nad žilinskou částí Budatín, je cca 10-15 metrů od vyšlapané lesní pěšiny nad městem Žilina. Typově a stavebně, by se tato stavba měla datovat do 1. poloviny 50tých let. Okolí je tvořeno náletovou dřevinou a v době vegetačního klidu, je zde celkem dobrý rozhled po okolí a místo určitě nebylo vybrané náhodou. Při průzkumu okolí si ještě dovolím tvrdit, že zde může být i polní pozorovatelna, která je nedaleko těsně nad svahem, ale je to jen má domněnka.

Samotná pozorovatelna má standardizované prvky střechy (okapový žlábek nad průzory) jako v případě staveb nad Kysúckým Novým Mestem nebo v případě pozorovatelny v Považské Bystrici. Tento jev pozoruji jen na Slovensku, nikde jinde jsem jej v ČR neviděl. Dále je stropnice ještě izolována térovou vrstvou. Tvarově je pozorovatelna sedmihranná, kde se pod každou stranou nachází pozorovací průzor a z jedné této strany je vstup. Kolem několika průzorů za pozornost stojí dochovaný kovový rám, usuzuji, že na něm bylo asi natrhnuté kosodélníkové pletivo nebo něco podobné. Dále je u této stavby zajímavé to, že v obvodových zdech nalezneme čtvercovité prostupy pod úhlem odhadem 45-60 stupňů, které vedou do interiéru. Měly sloužit pro vystřelovaní světlic, které vlastnily jen vojenské útvary CO.

Dovnitř vstupujeme jedním z boků přes normální rám dveří, kde dveře již za ty léta zmizely. Proti vstupu je postavená příčka, která asi měla za úkol chránit vchod před tlakovou vlnou. Vnitřek je celkem čistý a docela prostorný. Za příčkou je přístup ke všem průzorům, které jsou v jedné rovině. Dle ohledaných stop byly pozorovací průzory chráněny sklopnými okenicemi směrem dolů.

I když to není u mě obvyklé dovolím si zde hodit GPS souřadnice, které jsou N49.234128 E18.746048. Je to docela pěkná procházka lesem s hezkým výhledem.

error: Obsah je chráněn proti kopírování :-)