Pozorovatelna CO, Ostrava – Hošťálkovice

Kousek od vrcholu kóty Hladového vrchu, mezi Třebovicemi a Hošťálkovicemi se nachází zajímavě řešená pozorovatelna. Na tento typ jsem na Ostravsku ještě nenarazil. Objev nedávno učinil Z. S. a následně mne kontaktoval, jestli o ní něco nevím a jestli bych ji rád viděl, případně že tam spolu zajedeme, udělat nějakou tu dokumentaci.

Pozorovatelnu tvoří šestihran, kde se na každé straně nachází pozorovací průzory, které se daly zevnitř uzavřít šoupátky. Průzory, bych řekl, že jsou záměrně směrované na elektrárnu Třebovice, MCHZ, Landek a sídliště Poruba. Krom průzorů zde také nejdeme dvě trubky ventilace, které jsou zevnitř jištěné protitlakovou klapou. Základy stavby tvoří konstrukce betonu, ale podařilo se i identifikovat cihly, které jakoby beton obklopovaly. Samotný beton se zdá, že je penetrovaný. Vstupní otvor byl zde řešen patrně poklopem v osmiúhelníkovém rámu. Poklop, již ale zmizl.

Vstup dovnitř tvoří čtyřhranná šachtička se stoupacími železy, cca 1,5 m dolů. Po té se octneme v menší místnosti, kde jsou 3 háčky na odložení věcí a ze které se dá po několika stoupacích železech dostat do prostoru s průzory.

Prostor s průzory je zhruba 2 m vysoký a celkem čistý. Pod pozorovacími průzory se nachází řada konzolí, patrně na poličku pro odložení věcí. Podobnou jsem již viděl na krytech CO kolem Frýdku-Místku. Na stěnách lze také nalézt proti sobě dvě protitlakové klapy.

Na závěr ještě za zmínku stojí, že pozorovatelna bývá občas obývána bezdomovci. Další zajímavostí téhle lokality je to, že se zde v okolí nacházejí zákopy. Bohužel k tomu nic nemám. Jsou jisté teorie, ale nebudu spekulovat.