Pozorovatelna Ostrava – Polanka

Jednomu čtenáři webu, se kterým spolupracuji, se podařilo zhruba před týdnem konečně lokalizovat jistý podezřelý objekt, v okolí Ostravy který by mě mohl zajímat a na který mě následně upozornil.

Po následném zjištění a lokalizovaní místa, jsem se domluvil s kolegou Patrikem, že to zajedeme obhlédnou, jelikož jsem byl nedaleko místa v Ostravě. Shodou okolnosti, jsem se s kolegou nálezcem minul asi o 20 min, i to se stane.

Po příjezdu jsme zjistili, že se jedná o šestistrannou betonovou pozorovatelnu, typologicky naprosto stejnou, která se nachází na Hl. kopci a na Landeku. Jak detailně vypadá venku a uvnitř, je blíže popsáno v odkazech. V tomto případě postrádá železné krytky pozorovacích průzorů, uvnitř je trochu vody, bordel a poklop, který chránil vstup, klasicky zmizl. Venku se pouze dochovaly železné krytky/mřížky ventilačních otvorů.

Co se týče stavu, je situovaná na místo, kde je krásný rozhled po okolí Ostravy a patrně jeden z průzorů strategicky směřuje na pozorovatelnu na Hladovém kopci/Elektrárnu Třebovice. Osobně si myslím, že je to nějaký systém pozorovacích směrů a při jistém geometrickém rozkresu, by se daly nalézt další pozorovatelny, zkusím a třebas uvidíme, hodně tomu nasvědčuje.

Poděkování za nález a lokalizaci Z. S.