Pozorovatelna Landek, Ostrava

O víkendu jsem konečně našel v asistenci Honzy T. a Veroniky pozorovatelnu na Landeku, v Ostravě-Petřkovicích. Překvapení bylo to, že je stejného typu, jako nedávno nalezená na Hladovém kopci, v Třebovicích. Rozdíl byl jen ten, že na této se dochovaly uzávěry pozorovacích průzorů a zakončení trubek pro ventilaci. Poklop, který uzavíral vstup chybí, ale zase se tady dochovaly pantové železa. Na to, že od toho asi 30 m bydlí bezdomovci je to zázrak.

Popis je podobný, jak u pozorovatelny  na Hl. vrchu. Pozorovatelnu tvoří šestihran, kde se na každé straně nachází pozorovací průzory, které se daly zevnitř uzavřít patrně šoupátky. Tady se dochovaly i uzávěry průzoru. Průzory, bych řekl, že jsou záměrně směrované na důležité místa…tady je to na nedaleký plynojem. Krom průzorů zde také nejdeme dvě trubky ventilace, které jsou zevnitř jištěné protitlakovou klapou. Základy stavby tvoří konstrukce betonu, ale podařilo se i identifikovat cihly, které jakoby beton obklopovaly. Samotný beton se zdá, že je penetrovaný. Vstupní otvor je zde řešen patrně poklopem v osmiúhelníkovém rámu. Poklop, již ale za tu dobu zmizl.

Vstup dovnitř tvoří čtyřhranná šachtička se stoupacími železy, cca 2 m dolů…v tomto případě byla spodní místnůstka pod vodou a dovnitř se mi nechtělo lézt. Po té bychom se tedy octnuli v menší místnosti, kde jsou 3 háčky na odložení věcí a ze které se dá po několika stoupacích železech dostat do prostoru s průzory. Prostor s průzory je zhruba 2 m vysoký. Pod pozorovacími průzory se nachází řada konzolí, patrně na poličku pro odložení věcí. Podobnou jsem již viděl na krytech CO kolem Frýdku-Místku. Na stěnách, lze také nalézt proti sobě dvě protitlakové klapy.