Raketová základna, Frýdek-Místek

Další a volně dostupnou raketovou základnu, která měla bránit protivzdušnou obranu Ostravy, se nachází ve Frýdku-Místku (dále jen F-M). Klasicky, v nenápadném lese u rychlostní komunikace na Č. Těšín. Obsluhovat ji měl 3. protiletadlový raketový oddíl F-M. Součástí raketové základny byl i nedaleký Technický oddíl (když se jede směrem na Kozlovice z F-M). Nyní slouží objekt kasáren pro firmu, zabývající se likvidací odpadu pro město Frýdek-Místek.

V době první návštěvy byly celkem dosti rozebrané ploty, které tento prostor chránily a celá raketová základna je z více jak 90% zbourána a přebudovaná na airsoftové, či paintballové hřiště, spíše toho, co se týká úkrytu pro hráče. Dále v raketové základně najdeme několik zachovalých ženijních úkrytů, typu ÚŽ a úkryty pro obsluhu odpalovacích zařízení. Zajímavé bylo zjistit, že jsme tam asi nebyli sami, kdosi tam pálil vykopané kabely nebo sekal dřevo, naštěstí jsme o sobě nevěděli. Z toho, co z raketové základny zbylo můžete vidět na fotkách, je to focené někdy v roce 2007.

Po více jak 7 letech jsem tuto základnu opět navštívil s kolegou Patrikem, v domnění, co je nového s lepším foťákem. V podstatě se tam toho tak moc nezměnilo. Jen jeden z úkrytu na odpališti raket je obydlen, je tam přistavené auto a nasekané dřevo. Během prohlídky jsme prošli celou základnu a všechny odpaliště raket. Na níže publikovaných fotkách je možnost srovnání.

Související odkazy: http://www.fortifikace.net/pov_pvos_77_plrb_ostrava.html

Nedávno mne kontaktoval pan ZV a popsal mi několik fotek, kde co bylo a jak to tam fungovalo, v době když tam sloužil.

Před pár dny se mi ozval pan FB a taktéž se mnou podělil o vzpomínky, z doby minulé, když zde sloužil. Poprosil jsem ho o publikaci pro web a on souhlasil. „Na základně Frýdek-Místek jsem byl v letech 1961-62. Ještě tam PTP dodělávali nějaké nedodělky. Montáž a naladění komplexu prováděla sovětská armáda. Každý den tam dojížděl s touto posádkou autobus se zakrytými okny. Důstojníci se s obyčejnými vojáky nemazlili.

My jsme na tuto základnu přijeli z Liptovského Hrádku. Na bývalém letišti v hangáru byla tato úžasná technika, kde nás zaučovali lampové v hodnostech major, podplukovník.

V objektu „C“ v té době nebyly žádné ÚŽ, pouze domek strážnice a spisovny s dokumentací a vysílací středisko. Plotů bylo pět.
Byl jsem u radiotechnické baterie. Život byl docela dobrý. Na pokoji jsme měli televizi, magnetofon a i sud s pivem. V roce 1961 byla berlínská krize, takže naši mazáci tam nějaký čas zůstali, spali pod stany. Nás zase o rok později pozdrželi o jeden měsíc, byla krize kubánská. V roce 1962 jsme jeli na střelnici v SSSR.“

Umístění v terénu:

error: Obsah je chráněn proti kopírování :-)