Raketová základna – školící středisko, Karviná

se nachází se v okrajové části Karviné-Ráj, u samotných polských hranic. Je krásně schované v lese. Kolem Ostravy se nachází/nacházelo podobných cca 6 takových raketových stanovišť, které se dají na internetu dohledat. Podle nalezené zničené cedule před vchodem, usuzuji, že zde naposledy sídlil Vojenský útvar 4443. Byl jsem tam poprvé a naposled v roce 2007.

V době mé návštěvy byla raketová základna, již nějakou dobu opuštěna a celkem dosti zarostlá. Dalo se do ní volně dostat, přes neexistující části plotu. To podstatné však pro laika zůstalo, aby si udělal obrázek, jak to kdysi fungovalo. Areál VÚ, by se dal rozdělit na dvě části. Vpředu od příjezdové brány se nacházely kasárenské baráky a vzadu za nimi samotné raketové odpaliště, včetně zázemí. Celý prostor, kde se nacházely odpalovací stanoviště, byl zajištěný řadou různých druhů plotu. Napočítal jsem myslím 4, bohužel je to už několik let.

Nedávno jsem dostal informací k doplnění, že se tady nikdy nejednalo o bojový útvar, nýbrž o školící středisko PVOS (Protivzdušné obrany státu) pro raketové systémy SA-75 Dvina a později S-75M Volchov a že šlo o poddůstojnickou školu, kde po absolvování, byli lidé rozesílání na různé VÚ. Podřízení útvaru a rozsah školení/výcviku se v průběhu let několikrát měnil.

Opět nedávno, mi napsal tentokrát pan ML, který tam byl na vojně v březnu 1981, jak to tam vypadalo a fungovalo: „Za mě tam byly jen okopy (palebné postavení pro odpal raket) a vybetonovaný byl jen nájezd, kde byly zaparkované vozy AV a UV. Tomuto prostoru se říkalo ,,céčko“, v ,,béčku“ byly dvě roty, ČTZ, jídelna – která procházela rekonstrukcí, autopark a učebny. Na těch byly ty samé přístroje jako v kabinách. Jinak před kasárnami bylo hřiště a výcvikové pracoviště pro chemické vojko, prostě kamufláž.“

Související odkazy: http://www.fortifikace.net/pov_pvos_77_plrb_ostrava.html

Umístění základny v terénu:

 

error: Obsah je chráněn proti kopírování :-)