Baterie H.K.B. 5./180 Søndervig, Dánsko

Baterie je umístěna zhruba mezi 2 km pruh pevné země, který se jako jediný zdál Němcům vhodný pro vylodění, jelikož nejbližší okolí dánského pobřeží mezi Nymindegabem a Nissum Fjordem je tvořeno mnoha fjordy a celkem měkkou půdou a dále na sever je zase více strmější pobřeží a případné spojenecké vylodění, než zde, se v okolí nenabízelo.

Uvádí se, že tento opěrný bod pokrýval asi 6 km pobřeží a byl celkově složen ze 3 dalších částí, které tvořily celkem jednu skupinu. V roce 1941 jsou zde umístěný čtyři 10,5 cm francouzské děla, typu K331 na otevřených pozicích. Od června 1942 dochází k výstavbě čtyř objektu Regelbau 501 (úkryt pro 10 osob) a několika muničních skladů, v průběhu roku 1943 je zde postaven velitelský objekt typu R636 a dále několik různých podpůrných objektů pro posádku a nejbližší obranu. V roce 1944 jsou nakonec děla umístěné do čtyř bet. kasemat (obj. typu Regelbau 671) a jsou tak více chráněná před nepřátelským letectvem.

Zaparkovat se dá klasicky na středně velkém parkovišti, které slouží pro návštěvníky pláže, a přes písečné duny se vydat k pobřeží na prohlídku, zhruba tak 2 km dokolečka. Na pláží nalezneme pozůstatky výše zmíněných objektů, dále je zde celkem dobře odhalené velitelské stanoviště, kde jdou krásně vidět základy a člověk si tak udělá představu o velikosti stavby. Po té se můžeme vydat zpět, směrem k autu, ale nevýhoda je ta, že spousta dalších objektů v „zázemí“ se nachází mezi, nebo přímo u domků, které jsou rozeseté mezi písečnými dunami.

Použité zdroje:
– atlantikwall.dk
– vlastní foto a poznatky z návštěvy, červenec 2015

Mapka oblasti:

 

 

error: Obsah je chráněn proti kopírování :-)