Baterie H.K.B 6./180 Nymindegab, Dánsko

Velmi stručně k této baterii, příliš se toho nedá napsat. Tento opěrný bod se skládal ze 3 části a to pobřežní baterie patřící armádě, pěchotního postavení (infantérie) a také radarové stanice, patřící námořnictvu.

Začátek výstavby se datuje zhruba do června 1941, oblast také sloužila jako testovací místo pro nové dělo, které bylo umístěné v bunkru. Na podzim roku 1943 je otevřena radarová stanice, po které již dnes není památky, protože byla zničena koncem 70 let, 20. století. Podle zdrojů na internetu, lze v oblasti nalézti objekt, pro čsl. kanón L1, kde se zachovala podle fotek oponka a spouštěcí mechanismus v interiéru a dále také objekt s 12 cm pancéřovou kopulí/věži, kterou jsem však nehledal. Dále se v oblasti vyskytuje protitanková železobetonová zeď, která vede přes cestu.

Do samotné oblasti se dá dojet na pár metrů autem, po polní cestě, klasicky na menší parkoviště. Okolní objekty jsou velmi silně zaváté dunami písku a bez podkladů není téměř možné určit, o co se konkrétně jedná. Něco málo se dá navštívit, kdy koukají z poza písku jen obrysy staveb, připadně pár objektů je rozeseto po okolí, typu kasáren a muničních skladů.  Podle map. podkladů se zde měly nacházet i čtyři kasematy pro děla, ale reálně podle předpokládaných pozic, jsou zaváté asi 20 metrovými dunami písku. Baterie je v podstatě o ničem, ale byla při cestě, takže jsme se tam na chvíli zastavili.

Použité zdroje:
– bunkersite.com
– atlantikwall.dk
– foto z návštěvy, červenec 2015

 

error: Obsah je chráněn proti kopírování :-)