Einmannbunker důl Michal, Ostrava – Michálkovice

Tento Einmannbunker nalezl můj synovec, který mě na něj následně pak upozornil, že našel nějakou stavbu a neví, co to je. Takže jsme se na místo spolu vydali a měli jsme hned jasno. Jedná se o mnou zaznamenaný první nález objektu, typu Einmannbunker na území Ostravy. Einmann je situován ve křoví, na konci vlakového seřadiště železniční stanice Michálkovice.

Zajímavosti na tomto Einmannu je díra/otvor ve vrchní části, která vypadá jako dodatečný vysekaný pozorovací otvor, ale ve skutečnosti se jedná o poškození, během bombardování dolu Michal během 2. světové války, kdy ještě dalšímu poškození pomohl mráz a voda. Dveře Einmannu se nachází pohozené nedaleko na zemi, v době když jsem psal prvotní článek, jsem si jich nevšiml, je to také cca 15 let, kdy jsem u něj byl poprvé a naposled. Další kryt, o kterém vím, že je nedaleko se nachází ve strojovně samotného dolu Michal, kde se dá dostat během prohlídky dolu.

V roce 2020 došlo k novodobému natření šedou barvou tohoto Einmanu spolkem Pestré vrstvy, který působí v Ostravě, který se snaží přibližovat veřejností kulturu a historii. Bylo vyčištěno okolí od bordelu, náletových dřevin a osazená informační cedule, která jak už je u nás zvykem, tam dlouho nevydržela a objevila se tam jakási malůvka. Cedule by měla být výhledově obnovena.

Nedávno, když jsem byl na prohlídce samotného dolu Michal, tak jsem nafotil, celkem málo známou zděnou pozorovatelnu, ve strojovně tohoto dolu, která se krásně zachovala do dnešních dnů, oproti jiným, které již zmizely. Pozorovatelna není nějak zvlášť stavebně zajímavá, tvoří ji jen tři průzory a dřevěné dveře, které vedou do nitra.

Poděkování za upřesnění Ing. M. Ruckému, Návštěvnické centrum Dolu Michal 

error: Obsah je chráněn proti kopírování :-)