Einmannbunkry, pozorovatelny a kryty, Třinec

Jednoho víkendu jsem byl, při jiné příležitosti, nedaleko Třince a tak mě napadlo, že si zajedu dva víceméně známe Eimannbunkry, na ulici Hřbitovní nafotit, byly totiž jediné, co jsem o nich měl tak nějaké info, kde jsou. Přesněji jsem o jejich poloze věděl asi od roku 2003, ale nějak jsem nikdy nejel „náhodou“ kolem a měl čas 🙂 Pokud si dobře pamatuji, tak nikdy na internetu nebyly jejich fotky v dobré kvalitě a informace byly takové všelijaké.

Každý ze dvou Einmannbunkrů je situován na jednu stranu nedalekého domu, každý má tři průzory a jeden dokonce funkční otevíratelné dveře, v druhém případě jsou dveře přisypané. Dá se k nim dojet autem cca na 5 metrů. Když jsem ten den jel zpět domů, tak jsem se projel kdesi naslepo Třincem, lidově že někde vyjedu na hlavní cestu a jak už to bývá, jel jsem náhodou kolem „Krytu 2“, jak jsem jej pracovně nazval. S tím, že se tam ještě někdy stavím ho nafotit.

Za pár týdnů mi dorazil email od jednoho čtenáře, jestli nemám zájem ještě o pozice dalších věcí, které by mě mohli zajímat. Reagoval jsem kladně a za pár dnů jsem měl v mailu podrobné info, kde co je a mapky.

Tento článek má za úkol shrnout a zdokumentovat danou problematiku do nějakého celku, tak jak se mi je podařilo nalézt a nafotit. Za zmínku stojí ještě jakýsi podzemní systém, bohužel se blíže k němu nedalo dostat, byl na oploceném pozemku firmy. Dále je v Třinci několik protiatomových krytů na sídlišti, kde jsou jen vidět vstupy, jeden jsme omrkli, ale to je tak asi vše.

Einmannbunker 1:

Einmannbunker 2:

Einmannbunker 3:
– 4 průzory dveře nejdou otevřít

Einmannbunker 4:
– zarostlý vegetací, cca 10 metrů od Einmannu 5

Einmannbunker 5:
– v zahradě, dalo by se tam dostat, foceno zoomem

Einmannbunker 6:
– v uzavřené zahradě

Einmannbunker 7:
– v plotě mezi souk. pozemky

Einmannbunker 8:
– nachází se mezi domy, v kolonii sídliště Borek

Kryt 1:
– chodba má na výšku asi 2 metry, v dáli se lomí asi po 5 metrech vlevo, pak vpravo a je zasypána. Bordel jen ve vchodu.

Kryt 2:
– kousek u cesty, s ochrannou zítkou, zamčen
– podobný jako Kryt 1

Kryt 3:
– obýván bezdomovci a podle toho celé okolí vypadá, je to kousek od jejich ložnice pod mostem. Dá se usuzovat, že je taky zasypaný, podle propadu země ve stráni. Dovnitř jsme nelezli, jak se říká odsaď pocaď.

Kryt 4:
– nachází se nedaleko sjezdu ze stráně, k hlavní cestě, nedaleko nádraží v Třinci. Vstup je zabetonován a mírně odstraněna zemina. Svah nad krytem je mírně pokleslý.

Kryt 5:
– nachází se v údolí Bystrého potoka, má betonový průzor s úzkou štěrbinou nad vchodem a vstup je jištěn betonovými dvířky. Celkově je vstup řešený celý z betonu. Je cca 1-2 dlouhý, dále to vypadá, že byl rubán do skály.

Protiatomové kryty:
– na sídlištích v Třinci se nachází několik zajímavých vchodů, co to tak asi bude 🙂

Použité zdroje:
– www.fortifikace.net
– tipy od čtenáře
– vlastní nálezy
– speciální poděkovaní Daniel Pipień

error: Obsah je chráněn proti kopírování :-)