Jeskyně Výpustek

Stručně k novodobé historii: v roce 1938 slouží prostory jeskyně československé armádě, po násilných úpravách vnitřních prostorů, jako sklad munice, kterou po obsazení v roce 1939, mají Němci odvézt neznámo kam.

Následně kolem roku 1943 se sem německá armáda opět vrací, se záměrem zde vybudovat podzemní továrnu, na výrobu části leteckých motorů. Uvádí se, že se zde měla vyrábět palivová vstřikovací čerpadla pro letecké motory Daimler-Benz, třídy DB 601-605. Dochází k vybetonování podlahy a v jednom z dómu je vybudovaná kotelna na uhlí, ze které je následně rozváděn teplý vzduch řadou železných trubek po celé jeskyni, kdy se některé části trubek dochovaly dodnes. Mělo zde pracovat 1200 totálně nasazených českých občanů, nepřetržitě, na dvě směny. Němci jeskyni opouštějí kolem 12. dubna 1945, kdy stroje a různé zařízení jsou zničeny výbušninami a požárem.

V roce 1961 do jeskyně přichází třetí armáda, tentokráte československá lidová. Jeskyně je vytipovaná, jako záložní velitelské stanoviště, pro oblast jižní Moravy, s kapacitou 250 důstojníků a to z důvodu, že její poloha nedovoluje přímý zásah do jejího vchodu střelou s plochou dráhou letu a také, že vnitřní prostory skalního bloku, by měli odolat výbuchů atomové bomby, o síle 30 kilotun TNT. Od roku 1961-67 je část prostor jeskyně postupně zbavena krápníkové výzdoby, je zpevněna betonovým obkladem, přibyly ocelové dveře, dekontaminační prostory, ubikace, filtrovna, telefonní ústředna, jídelna, záložní agregáty a zejména velitelské středisko. Okolí před samotnou jeskyní bylo chráněno signálním plotem s televizními kamerami, perimetry, infračervenými snímači, reflektory a dvěma malými bunkry (patrně pro kulomety), jenž jeden stojí při vjezdu, u brány a jeden, zhruba uprostřed na svahu, nad areálem. Dále prostor před jeskyni ještě tvořilo několik budov, kde se nacházely útulné ubikace pro posádku, jídelna, bazén, sauna a dobře chráněné sportovní hřiště. Takto je tento přísně utajovaný objekt držen armádou, až do konce roku 2001, kdy je následně opuštěn a dochází k jeho postupnému zpřístupňování veřejnosti.

V listopadu roku 2006 je jeskyně převzata Správou jeskyní ČR – Správou jeskyní Moravského krasu. V roce 2007 je provedená výstavba parkoviště, úprava areálu a rekonstrukce provozní budovy, s tím že od roku 2008 je jeskyně oficiálně otevřená do normálního provozu.

Použité zdroje:
– www.pramen.info/c/778/krizom—krazom—atomova-jaskyna-vypstek.htm
– cs.wikipedia.org
– www.cavemk.cz

Veškeré fotografie jeskyně Výpustek, použité na této webové adrese, jsou pro nekomerční použití!

error: Obsah je chráněn proti kopírování :-)