Kabelové studny 02/II a 03/II, úsek MO

V sobotu 20.4.2013 navštívil úsek Moravská Ostrava na mé pozvání Mirek U., jelikož bylo potřeba jednat s majiteli pozemků, na kterých se zbývající kabelové objekty nalézají a na tohle je Mirek velmi dobrý. Dovede přesvědčit i vola, ale jak se později ukázalo, jsou i takoví, kteří se bohužel nedají.

Dopoledne jsem měl nějaké školení a proto jsme se domluvili s Mirkem, že se sejdeme až odpoledne. Během té doby Mirek zkoušel přesvědčit majitele jednoho pozemku, jestli by mu fyzicky neukázal kabelovou studnu 02/II, kterou má na pozemku podle dokumentace nalezené v archívu v Praze. Před nějakou dobou jsem to zkoušel osobně, ale krom kecání přes mluvítko u brány a za dvěma ploty jsem toho moc nedocílil. Mirkovi se alespoň podařilo z majiteli mluvit osobně, dokonce mu ukazoval „propagační“ foto jestli je to ono. Krom odpovědi, že to tam má, poklop odvezl do šrotu a kabelovku zasypal, to asi bylo tak vše. Naštěstí, jak se stává máme i sdílnější sousedy, kteří pozici kabelovky 02/II opravdu potvrdili a věrohodně popsali. Také jsme se dozvěděli, že se s majitelem pozemku vážně těžce jedná, což jsem si dříve myslel a následně i Mirek, protože prý stále řeší centimetry svého pozemku, nikoho tam nepustí, moc nevěří lidem.

Celkem dosti mě zajímalo, jak Mirek uspěl u kabelové studny 03/II, jelikož se nachází dobře dostupná na menší zatravněné parcele nedaleko cesty. Osobně jsem si myslel, že tam budeme muset hluboko kopat a chodit za majitelem. Naštěstí Mirek hlásil nalezeno 🙂 Největší sranda je, že já ji hledal asi 10x během 2 let, na rozloze 30 x 30 m a prostě jsem ji neviděl, krom toho jsem tam byl ještě předchozí den, než ji Mirek našel. I to se stává 🙂 Uvnitř kabelovky jsem čekal jako vždy nějaké překvapení, ale byla bohužel do půlky zatopená vodou, uvnitř byly jakési novodobé plastové bedny, které zřejmě sloužily jako podlážka, ať se dotyčný nenamočí. Dle ohledání to vypadá, jako by někdo používal kabelovku jako zásobárnu vody spolu s hašeným vápnem, protože vápno bylo všudypřítomné. S podobným jevem jsem se už setkal jinde, že se kabelovka používala jako cisterna na zahrádku nebo stavbu domu.

V současné době, kdy je tento článek reaktualizovaný, se kabelová studna nachází v zahradě nebo v plotu majitele pozemku, který si postavil na dané parcele obytný dům, jak dopadla mi není známo. Ve své době se na ni nacházel ještě litinový poklop, proto jsme tyhle fotky nikdy nedali na web.

Během dne jsme se ještě pokusili chytnout majitelé pozemků, kteří mají na zahradě kabelovou studnu 04/II, která by byla poslední na úseku MO, kdyby se nalezla. Bohužel jsme nikoho doma nechytli, ale Mirek si pro pozdější jednání zmapoval terén, patrně kabelovka jde vidět od cesty, jen je něčím přikrytá. Má být 15 m od hranice pozemku, za břečťanem.

Závěr výletu jsme zakončili obědem v jedné hospůdce na Hladnově.

error: Obsah je chráněn proti kopírování :-)