Kryt 13, Ostrava

je zasazen do jednoho z několika parků, v Ostravě, klasicky není potřeba vědět, kde přesně. Opět to není můj nález, dostal jsem na něj tipa a vyrazil na průzkum, jelikož kryt po prvotním ohledání, spojoval dva prvky a to betonovou pozorovatelnu a úkrytovou chodbu nebo prostory a ne malé. Kromě toho, jsem podobnou stavební kombinaci ještě takhle neviděl.

Objekt se nachází ve zvýšeném terénu, zhruba ve čtverci 20 x 20 metrů, uprostřed se nachází pozorovatelna se 4 průzory a nedaleko ní betonový poklop, který mohl a asi sloužil jako nouzový východ, dále zde najdeme dvě kovové trubky, které mohli sloužit pro ventilaci a také dva vstupy s dřevěnými dveřmi, kamsi do podzemí. Pokud se vydáme do podzemí, tak projdeme přes dvoje dřevěné dveře, které se uzavíraly systémem dřevěných pák. Potom se chodba stáčí doleva, v jedné zatáčce najdeme odbočku, kterou se dostaneme do menšího prostoru, kde jsou další dvě odbočky proti sobě, jedna k nouzového výlezu a druhá k pozorovatelně, pak pokračujeme dále hlavní chodbou, ve druhé lomené zatáčce se nachází ještě jedna odbočka do menší místnůstky, pokud bychom pokračovali stále ještě dále, tak narazíme na cihlovou příčku, která je tam proti nezvaným hostům a pak v dáli, když odbočíme doleva, se dostaneme ke druhému vchodu. Délka hlavní chodby je odhadem cca do 100 metrů, podél stěn jsou bakelitové úchytky na kabely pro osvětlení.

Zajímavostí u této stavby je také to, že když se podíváme na letecké mapy z roku 1953, tak lze v místě krytu vidět dvakrát lomenou chodbu nebo nějaký chodníček do tvaru písmene Z, který skoro přesně odpovídá vstupům do podzemí.

Použité zdroje:
– Facebook
– čmuchal LT

error: Obsah je chráněn proti kopírování :-)