Kryt 14, Ostrava

Kryt se nachází v suterénu, dnes komerčně používané budovy, kde sídlí řada firem a různých poboček. O tomto krytu matně vím asi od roku 1987, kdy jsem si jako malý kluk nevědomky hrál s kamarády na kostce nouzového východu. Shodou okolností jsem bydlel na sídlišti, které je hned vedle. Aby to nebylo od věci, tak jsme si tam také jako malí kluci stavěli bunkr ze stavebních tvárnic, které tam jistou dobu byly uskladněné pro nedalekou stavbu.

Do krytu se lze dostat po schodech nebo výtahem do sklepa, kde po otevření jedněch normálních dveří, nás uvítají masivní protitlakové dveře, odhadem 3 x 3 metrů. Vpravo od těchto dveří jsou ještě jedny jednoduché plechové, které když otevřeme tak uvidíme menší únikové protitlakové dvířka, kterými se dá patrně dostat do nouzového výlezu, blíže jsem jej nezkoumal. Vlevo od masivních dveří se nachází vstup pro pěší, když projdeme dvojici protitlakových dveří . Na stěnách nechybí těžké protitlakové uzávěry, páky na dotlačení dveří a jiné komponenty krytu CO. Po té se dostáváme do úkrytové místnosti, která je rozlohou a laickým odhadem cca do 10 x 10 metrů. Z dané místnosti vedou další dvě chodbičky, kdy se vpravo nalézá umývárna s bojlerem (voda zde neteče), WC, vodní čerpadla, nádrž na vodu, místnost s ventilátorem a náhradními díly na vzduchotechniku. V levé chodbičce můžeme nalézt místnost s filtry, dále menší místnost neznámého účelu a také ještě jedny menší protitlakové dvířka vedoucí patrně do dalšího nouzového východu. Venku, na povrchu se dá v dnešních dnech zahlédnout jen malý komínek asi pro ventilaci a také masivní čtvercový nouzový východ.

Za zmínku ještě stojí, že kryt je v podstatě ve výborném a hodně zachovalém stavu, je suchý a je dobře zakonzervován. Aktuálně slouží jako sklad jedné firmy v objektu. Další zajímavost je ještě ta, že když se dostaneme do sklepa, tak těsně před vstupem do krytu, kdy ještě musíme odemknout klasické dřevěné dveře, je odbočka doprava sklepní chodby. Hned za odbočkou narazíme na další protitlakové dveře s pákami a zhruba po 5-7 metrech za nimi jsou ještě další protitlakové dveře do nějaké místnosti. Podle správce pana F. je tam výměník a dále nic. Taktéž je to jediný kryt pod touto budovou.

error: Obsah je chráněn proti kopírování :-)