Kryt 3, Bohumín

Před nedávnem jsem dostal možnost navštívit a zdokumentovat jeden z několika krytů CO, které se v minulosti hojně nacházely a nacházejí pod bytovými domy, v Bohumíně. Upřímně jsem nikdy uvnitř krytu, který by byl mezi sklepními kójemi nebyl, tudíž mě tahle problematika celkem dosti zajímala, ať už rozlohou, případně technickým, či stavebním řešením.

Samotný kryt se nachází na ulici Čs. armády 122, je v soukromém vlastnictví a je nezvykle dobře zachovalý, což mě to velice příjemně překvapilo. V současné době je v něm provozována tzv. Escape hra, kdy dva a více hráčů má za úkol se z krytu dostat, podle různých indicii a stop. Taktéž bych rád uvedl, že nápisy na zdech, které jdou vidět ve fotogalerii, patří ke hře a uvnitř krytu je menší stavební úprava. S ohledem na hru není foceno vše. Více o této hře je možné nalézt na webu provozovatele.

Tento kryt CO byl patrně postaven někdy na přelomu 50-60tých let, rozloha úkrytových místnosti je cca 100 m². Vstupuje se do něj masivními pancéřovými dveřmi, kdy následuje lomená chodbička doleva, další plynotěsné dveře, menší průchozí chodbička s pumpou a jímkou na vodu. Z té se dostaneme do samostatné místnosti se zachovalým ventilátorem filtroventilace, rokem výroby 1962 (na ruční nebo elektrický pohon) a několika napojenými filtry. V rozích místnosti nechybí poličky na náhradní díly k ventilačním trubkám, které taktéž vedou různě přes celý kryt. V další samostatné místnosti nalezneme dva masivní bojlery na vodu, dvě keramické toalety a umyvadla s dodnes tekoucí vodou. Následují dvě úkrytové místnosti, kdy do jedné je situován nouzový výlez, se zachovalým a zavíratelným osmihranným poklopem P3. Nouzový výlez je řešen do tvaru písmene Y, s únikovou chodbou cca 1 x 1 metr a zakončenou betonovou kostkou, venku mezi domy. Původně prý byly dvě, ale do dnešních dnu zůstal jen jeden. Za povšimnutí na fotkách stojí další a volně položený poklop nebo kryt P3, v únikové chodbě.

Chtěl bych tímto článkem velice moc poděkovat provozovatelům, za umožnění návštěvy a provedení drobné dokumentace krytu.

error: Obsah je chráněn proti kopírování :-)