Kryt a pozorovatelny dolu Václav, Orlová

Důl Václav se nachází na rozhraní měst Rychvald a Orlová, kdy zde fungoval v létech 1900-1967. V této době bylo postaveno kolem areálu řada pozorovacích objektu, patrně německého typu, zařazených do protiletecké obrany. Kromě pozorovatelen, zde můžeme také nalézt protiletecký kryt, který je situován nedaleko bývalé vstupní brány a pozůstatky po vybetonovaných zákopech. V současné době, mi aktuální situace pozorovatelen není známa, jelikož zde před léty probíhaly rekultivační práce a odhaduji, že pozorovatelny padly k zemi.

Protiletecký kryt tvoří klasické venkovní schody, kterými se sestupuje do podzemí. Po vstupu dolů následuje menší chodba a na konci této chodby pokračuje kryt neznámo kam. V době naší návštěvy cca 2006-7 byla chodba zatopena asi 0,5 metrem vody, takže průzkum nebyl bez vybavení možný. Nedávno jsem tento vstup do krytu opět navštívil, kvůli zjištění aktuálního stavu. V současné době, rok 2014, jsou na něm položeny betonové panely, které celý vstup zakrývají. Podle pamětníka, který mi nedávno napsal měl další dva vstupy, ale ty jsou dnes již zasypané a zavezené.

Pozorovací objekty byly vybetonovány do kruhovitého tvaru a vyskytovaly se zde, buď jednopatrové nebo dvoupatrové. Vstupy dovnitř pozorovacích objektů kryly ještě navíc postavené protitlakové stěny. Průzory na pozorovatelnách byly pravidelně rozmístěny po celém obvodu stěn a kryla je ještě navíc úzká ocelová štěrbina. Podlahu dvoupatrových objektů tvořila patrně dřevěná podlaha, která léty však ztrouchnivělá a žebřík na stěně, pro výstup do vrchního patra.

Dle pamětníků, kterých jsem se ptal, byly pozorovací objekty prý používány ještě v poválečném období, kdy se zde cvičily Lidové milice a vznikly zde vybetonované zákopy. V době naší návštěvy, cca rok 2007, už byly zasypané odpadky a sutí.

error: Obsah je chráněn proti kopírování :-)