Kryt CO u VOKD, Ostrava

Tento kryt je umístěn mezi bývalý závod Ostramo a ulici Mariánskohorská do zalesněného kopečku, na jehož vršku můžeme sem tam narazit na komínky vzduchové ventilace a kousek dále na nouzový výlez, který je vidět přímo od cesty. Tip na tento kryt jsem dostal od jednoho nejmenovaného kolegy, ostatně v nepatrných vzpomínkách vím o něm zhruba od roku 1990-1992, kdy byl ještě uzavřen a vybaven. Matně si pamatuji na panc. dveře a také na zamčený boční vchod na kladku, ke kterému vedly schůdky. Ironii je, že v lesíku jsme jako malí kluci měli bunkr, ale tomuhle jsme se vůbec nevěnovali, ani jsme o tom nevěděli. A to sem bydlel vzdušnou čarou cca jeden kilometr.

Kryt je rozdělen do dvou pater, kde každé patro má vlastní vstup. Do přízemního podlaží se dostaneme dlouhou galerii z ulice Nákladní, kde už za ty léta zmizely vstupní dveře. Následují patrně dekontaminační místnosti a dále několik různě velkých místnůstek. Po stropě a sem tam po stěnách visí zbytky elektroinstalace, která byla, jak už je u nás normální, za ty roky rozkradena, sem tam narazíme na protitlakovou klapu ve stěně, na podlaze se povaluje různý bordel.

Dále následují schody do prvního patra, ze kterého vede podlouhlé nízkoúrovňové schodiště, které končí ve stráni zalesněného kopečku, nedaleko nouzového výlezu, do kterého se dá dostat z prvního patra. Lézt do něj jsme nezkoušeli. První patro je také tvořeno různě velkými místnostmi a hlavně spoustou bordelu na podlaze, zhruba do výše asi 0,5 m, jelikož kryt je sem tam obýván bezdomovci, kteří tam natahali kde co a na které jsme naštěstí nikdy nenarazili. Bordel se však nachází jen v části, která je nedaleko bočního východu, dále jsou místnosti celkem čisté. Na jedné stěně můžeme narazit na celkem zajímavou věc a to, že v místě kde byl kdysi umístěn hasicí přístroj, když zhasneme, tak místo ve tmě fosforeskuje.

Samotné okolí krytu je hodně systematicky rozkopané a dochází zde k těžbě měděných kabelů, jejichž zbytky izolace můžeme v okolí hojně nalézti. V současné době je hlavní vstup opatřen mříží, boční vchod nevím. 

error: Obsah je chráněn proti kopírování :-)