Kryt/díry pod skálou, Ostrava – Hranečník

V době, kdy jsem jezdil domů, když jsem bydlel v Rychvaldě přes dopravní uzel na zast. Hranečník v Ostravě, tak mě vždy po cestě tramvaji zaujala jedna pískovcová skála, která se nachází mezi zast. MHD Zárubek a Hranečník. A jednou mi to nedalo a tak jsem zbantoval synovce a šli jsme se tam podívat v domnění, že je to tam zajímavé. O podobné skále v Ostravě moc nevím. Po příchodu na místo jsme už z dálky viděli, že naše cesta hustými křovinami nebude nadarmo.

Vlevo od samotné skály se nachází jakýsi betonový kryt/pozorovatelna, který má 2 vchody proti sobě a naproti vstupu jeden pozorovací průzor. Ve vstupním otvoru se nachází ve stěně panty na uzavření vstupu. Po vstupu dovnitř se svažuje šikmě celkem kvalitně provedený betonový strop k podlaze a je otázka, jestli to pokračuje někam dále. Vypadá, že je to zaházené hlínou. Po nedávném hlubokém průzkumném výkopu, tam žádný schod však není. Podle aktuálních stop, kdy jsem tam před léty byl, je to stále ve stejném stavu a bezdomovci se zde asi delší dobu nevyskytovali.

Po průzkumu bet. krytu jsme se přesunuli několik metrů k dané skále a uviděli toto, co je níže na fotkách. Patrně se jedná o nějaký kryt z 2. sv. války nebo jak jsem možnost dohledat na internetu pomocí tipu čtenářů, tak domácky vykutaná štola, pro těžbu uhlí, také existuje teorie, že jde o ústí výdušné štoly. Účel mi však není znám. Vchod je vyzděn z cihel, dále pak následovala mříž a dále prostor kamsi do neznáma. Podle hodně lidí, kteří mi píšou, zde došlo k sesuvu, v roce 1997 po povodních. Nedávno mě kontaktoval čtenář webu Honza T., že se pokouší s kolegou Dušanem do údajného krytu prokopat, jestli bych neměl zájem se toho zúčastnit. Slovo dalo slovo a tak jsme se sešli. Po příchodu na místo jsem zjistil, že se vstupní otvor směrem ke skále propadl a při troše snahy je možné se podívat dovnitř. Honza s kolegou již dříve tento otvor zvětšili, takže stačilo ještě trochu odkopat břidličnou skálu, zeminu a byli jsme hlavou za svitu baterky uvnitř. Uvnitř se nachází asi 2 m na výšku vylámaný prostor 5×5 m, který podle pozdějších náčrtků a fotek vede kamsi dále, co jsem měl možnost vidět, ale bohužel jsem více při odkopu neviděl. Celkem další pokusy, dostat se dále jsem vyloučil, hodně se to sype a je to dosti nebezpečné.

Nedávno jsem dostal info od čtenářky webu, že nedaleko díry pod touto skálou se nachází ještě jedna díra cca 1×1 m, jestli o ni něco nevím. Bohužel jsem o tom nevěděl nic a tak nejlepší je to zjistit přímo na místě, o co zhruba jde. O víkendu jsem se tam vypravil s kolegy Honzou a Dušanem. Po krátkém hledání jsme ji našli. Díra je tedy 1×1 m velká, pár metrů uvnitř se nachází po poloviny chodby jakási cihlová příčka. Je zajímavá tím, že je do ní jakoby udělaná trubka, patrně pro ventilaci. Nenacházejí se na ní žádné panty. Po vstupu následuje asi 3 m dlouhá chodba, která se lomí zhruba ve stejné délce doleva, pak se zde nachází asi zával ze stropu. Když se 3-5 m zával chodby na délku přeleze chodbička se dále lomí doleva ve stejné délce a dále už nepokračuje. Tedy abych to shrnul štola/chodbička je 3x lomená. Chodba je vyrubaná ve výšce asi 2 m do skály, není ničím zpevněná a uhlí jsme zde nelokalizovali. Trochu mi to připomíná nějaký domácky kryt před nálety nebo pro úschovu potravin. Napovídalo by tomu i několikrát lomena chodba proti tlakovým vlnám nebo na ochranu případného vstupu. Není od věcí, že se zde také nedaleko nacházejí základy bývalých domů.

Další zajímavou věcí, kterou jsme při hledání této další díry do skály našli, je patrně další zasypaný sklep nebo kryt v dané lokalitě. Bohužel nedovedu určit o co přesněji jde, jen že u vstupu je kromě cihlových základu i betonová stěna.

Pokud by někdo k dané problematice něco měl, byl bych rád kdyby se mi ozval. Účelem tohoto článku není odborné vysvětlení o co jde, ale o upozornění na zajímavé věci na území Ostravy a daný pohled autora, co si o tom myslí, či se domnívá. Jsem pouze amatérský hledač a klidně změním na to názor.

error: Obsah je chráněn proti kopírování :-)