Kryty a pozorovatelny Dolní oblast Vítkovice, Ostrava

Při příležitosti dne otevřených dveří jsme s jedním kolegou a jeho přítelkyni, jenž bych rád poděkoval za výdrž a nervy, měli možnost navštívit a plně se porozhlédnout v prostoru Dolní oblasti Vítkovice, v Ostravě. Podle plánu, které mám k dispozici, by se v areálu měl nacházet kryt pro 5500 lidí, měl být budovaný cca kolem roku 1944/45 a který také možná ani nebyl ve výstavbě, ale prostě jen na papíře. Dále, by se v této oblasti měl nacházet další menší kryt pro cca 200 lidí, do tvaru písmene T a také několik patrně poválečných krytů, jejichž větrací komínky a nouzové východy pozornějšímu oku zřejmě neuniknou.

Kousek po vstupu nás zaujal tento nouzák a o kousek další, dále jsme narazili na kulatý vstup do podzemí. Je možné, že jde o více než jeden kryt.

O hodně daleký kus se dá narazit, pod jednou nenapadnou budovou, na další vstup kamsi do podzemí a kousek od něj na nouz. východ/větrací komínek.

Podle mapy místa, kde by se měl údajně nacházet kryt pro 5500 lidí, lze dnes nalézti tzv. struskové jámy, kde se z vagonu měla vyklápěla žhavá vysokopecní struska, aby zde vychladla k dalšímu zpracovaní. Zajímavé také je to, že dle leteckých map z roku 1953 se zde dříve nacházel lesík, který by případný kryt patrně dobře ukrýval. Kryt na plánech měl být budován do tvaru jakési šachovnice a měly jej tvořit dlouhé chodby, i několik 100 metrů, které se navzájem mezi sebou propojovaly. Vždy, proti vstupům do podzemí se měla nacházet zeď, která chránila vchod před tlakovou vlnou z výbuchu.

Další věc, která se nám podařila nalézt jsou dvě pozorovatelny, tzv. typu Einmannbunker. V prvním případě se zachoval v celkem dobrém stavu, má dva vchody (bohužel jen jedny dveře) a 4 pozorovací průzory. Laicky odhadem míří na čtyři světové strany. Zajímavosti je zde, že na dveřích se dochovala římská číslice 15, takže jsme hned větřili v areálu další a jeden se nám skutečně podařilo objevit nedaleko parkoviště, ale je z půlky zasypaný a také chybí jedny dveře.

Einmann 1:

Einmann 2:

Při odchodu z areálu jsme to ještě pro jistotu vzali jinou cestou a podařilo se nám narazit na jedny protitlakové dveře, které by měli vést do budovy výdušné jámy dolu Hlubina a to z důvodu, že výdušné jámy měly být hermeticky uzavřené. Nedaleko nich, je podle map situován podzemní kryt, pro cca 200 lidí.

error: Obsah je chráněn proti kopírování :-)