Kryty Domu kultury města Ostravy

Dům kultury města Ostravy byl otevřen v roce 1961, mimochodem tento rok slaví 60 let. Nachází se naproti bývalého plánovaného sídla KSČ v Ostravě, u známého skeletu, který byl řadu let prázdný a byl dostavěn teprve nedávno.

Méně známou věcí této stavby je ta, že se v něm nachází sedm protiatomových krytů, dle jiného zdroje je jich údajně osm, které byly standardně stavěny v době studené války, kdy se předpokládala každou chvíli, že bude jaderná válka, či nějaký konflikt. Že jsou zde kryty lze také vydedukovat z větracích komínků, které se nalézají okolo stavby, když jsem v minulosti kolem chodil pěšky do centra Ostravy a mé vycvičené oko si jich nemohlo nevšimnout. Že tam jsou kryty mi nezávisle na jiných věcech potvrdil před několika léty také kamarád JT, který tam byl na nějaké brigádě a něco do nich nebo z nich stěhoval. Nedávno se mi to náhodně při jiných souvislostech 100% potvrdilo a dostal jsem možnost, se do šesti z nich podívat. Sedmý je zazděn z důvodu vlhkosti a že je zatopený o dalším osmém jsem neslyšel.

Dá se říci, že systém těchto krytů tvoří jeden větší, který bych řekl, že je pro velení, další dva trochu menší a zbytek je tak nějak standardizovaný a stejný. Kryty mezi sebou nejsou propojené v jedno a každý z nich je zvlášť, má své vstupní dveře a jsou poměrně mezi sebou vzdálené. Vstupy tvoří protiplynové masivní dveře, které obvykle vedou do jedné větší místnůstky, ze které vedou dvoje další dveře. Jedny dále do krytu, kde můžeme nalézt filtroventilaci s filtry, nádrž na vodu, studnu, prostory s WC a umyvadlem a další úkrytové místnosti. Druhé dveře, u vchodu, vedou do samostatné místnůstky, kde nalezneme zařízení sloužící patrně pro ventilaci vzduchu. Evakuační nouzový výlez je zde řešen dvířky typu P3, které nalezneme ve všech krytech. V jednom krytu byly v minulosti komerční prostory, takže je trochu stavebně upraven do jiné podoby. V krytech se nenachází žádná zasedací místnost (většinou s dlouhým stolem), jak je obvyklé, kdy je oddělená prosklenou a papundeklovou příčkou s okýnkem, například v bývalém krytu Dole Dukla, který je přístupný veřejnosti. Také bychom zde hledali marně telekomunikační hovornu, pro spojení se světem.

Kryty v galerii, jsou pojmenované mým pracovním názvem, tak jak jsem je šel popořadě, ne podle názvu na dveřích.

Poděkování za zpřístupnění patří správě Domu kultury města Ostravy

Kryt číslo 1:

Kryt číslo 2:

Kryt číslo 3:

Kryt číslo 4:

Kryt číslo 5:

Kryt číslo 6:

error: Obsah je chráněn proti kopírování :-)