Kryty Smetanovy sady, Olomouc

Při mé poslední návštěvě Olomouce, kdy jsem zde jel za jiným účelem, jak už to bývá, koukám a většinou také nacházím kryty a pozorovatelny, které nečekám. Člověk si za ty roky na to už vypěstuje na to čich. Ještě abych odbočil, tak při zpětném odlehnutí doma, jsem narazil po cestě do těchto sadů, na mě neznámý kryt civilní obrany, který se nachází pod hradbami, město Olomouc zde také po objednání provádí veřejné prohlídky. Možná někdy v budoucnu se zde podívám.

Pokud se vrátím k tomuto krytu, nachází se ve Smetanových sadech, kousek od vstupu od OC Šantovka. Dle ohledání, bych jej zařadil do válečného období. Kryt má dnes viditelné dva vstupy, které se nacházejí naproti sobě a setkávají se v jeden, který vede do krytu, v současné době jsou zazděné a jsou na nich betonové desky. Hlavní vstup do krytu je ještě chráněn betonovou stěnou proti střepinám a zasypání. Je také možné, že další vstupy byly na druhé straně, ale v současné době je zde navezená hlína s keři a místo jsem nijak nezkoumal. Na stropnici nalezneme řadu trubek pro ventilaci, stylem krytu z válečného období.

Později jsem se dozvěděl, že v sadech je ještě jeden kryt, který byl odkryt nedávno, při stavebních pracích, cca 3 týdny zpět, kdy tento článek píšu, měl by se nacházet na dnešním soukromém pozemku, ale není třeba vědět kde. Mělo by jít o nějakou chodbu, která vede neznámo kam, cca více jak 40 metrů… Na místo jsem se vypravil a nalezl jistý betonový vstup, ale do krytu/chodby se nedostal.

error: Obsah je chráněn proti kopírování :-)