Letiště Sola, Norsko

Při mém odletu z Norska, z letiště Sola, nedaleko Stavangeru, nebylo do večera co dělat, nikam se nám už taky nechtělo jezdit, a tak jsme zaparkovali na parkovišti u pobřeží, nedaleko vzletové/přistávací dráhy. Zajímavostí tohoto místa je to, že letecká dráha končí těsně nad pláží a asfaltkou, ve výsledku se stane to, že nad vaší hlavou asi 20 m přistává letadlo v plné rychlosti. Údajně je na světě jen několik takovýchto letišť.

Avšak první, co mě zaujalo (spíše udeřilo do oka), když jsme kolem projížděli, byla jakási betonová pozorovatelna nebo objekt podobného typu. Při bližším průzkumu jsem zjistil, že jej tvoří vstupní chodbička s místnosti vpravo a dále po schodech nahoru vybetonovaný příkop, který končil Tobrukem, který dominoval na vrcholu stavby.  Kolem celého objektu se ještě vyskytovalo několik další objektů typu Tobruk, které jej asi ještě navíc chránily a nejbližší obranu zesilovaly.

Tušil jsem, že v okolí nebude jen tohle a vydal jsem se přes písečné duny, podél pobřeží a narazil na další 3-4 betonové objekty. Bohužel se mi nepodařilo odhadnout, k čemu sloužily. Většina interiéru byla silně zavátá pískem a krom holých místností a vůně moče tam nic jiného nebylo. Až na jedno původní zařízení na zdi, jehož účel mi není znám.

Osobně si myslím, že v oploceném a nepřístupném areálu letiště taky něco bude, jelikož se zde vyskytují „podezřelé“ pahorky zarostlé vegetací.

error: Obsah je chráněn proti kopírování :-)