Německé opevnění Slezska, Polsko – Zbroslawice

Předminulý týden jsme s kolegou Romanem S. vyrazili po několika měsíčním ladění volného termínu na těžké německé opevnění, do dnešního Polska, do okolí obce Zbroslawice, které se nacházejí cca 96 km od Bohumína, v Horním Slezsku. Dochované německé opevnění se tady vyznačuje zejména tím, že má zabudované čsl. pevnostní prvky z našeho opevnění, které Němci v rámci okupace zde „přemístili“. Takže pro případného návštěvníka z ČR to potěší.

Naše cesta začala u objektu Regelbau 116a, který se nachází v dnešním vojensky opuštěném objektu. Okolí dominuje děravý plot, kterým není problém se protáhnout. Na dřívějších snímcích jde vidět, že objekt chránily kdysi nedávno ještě dveře. Při naši návštěvě byl však volně přístupný. Uvnitř bylo trochu vody, jinak celkem čistý.

Dále jsme si udělali asi 2 km odbočku do obce Laryszów, kde jsme pokračovali na pole, kde se nachází řada tzv. Kochbunkrů a jedna pozorovatelna, která byla bohužel vypálena. Nutno uznat, že je umístěná na správném místě, je zde krásný rozhled do okolí. Bohužel, bylo hodně pod mrakem a dosti mlhavo. Takovýchto pozorovatelen se v okolí nachází několik, ale volili jsme jen tuto, je dobře přístupna autem, cca na 5 metrů.

Další návštěva směřovala na celkem známou trojicí objektů, které se nacházejí dále v poli, nad obcí. K objektům se muselo trochu přes čerstvě zorané pole, ale to nás neodradilo. Odměnou za to bylo to, že byly také celkem čisté. Jeden byl bohužel zatopen. Zajímavosti je, že na snímcích pro přípravu této cesty je bez citelného zatopení.

Objekt Sonderwerk:

Objekt Regelbau 111a:

Objekt Regelbau 111a:

Další hodně zajímavý a celkem našinci navštěvovaný je objekt Regelbau 111a u autobusové zastávky. Důvod je ten, že se zde nachází zachovalý panc. zvon z našeho opevnění. Kromě zvonu je zde také čs. střílna pro kulomet vz. 26 a střílna na obranu vchodu z našeho LO. Tento objekt jsem navštívil cca v roce 2009 s jedním kolegou a nacházely se zde ještě dvojité pancéřové dveře, které tam už nejsou. Dle infa byly převezeny do nedalekého rekonstruovaného objektu.

Potom se nám úplnou náhodou podařilo zastihnout správce rekonstruovaného objektu Regelbau 116a, kde se nachází také vnitřní expozice. Objekt se nachází na soukromém pozemku a je oplocen. Po domluvě nám umožnil návštěvu exteriéru a interiéru. Zdrželi jsme se zde asi nejdéle, jelikož dorazila nějaká návštěva z Krakowa, takže jsme to měli i s detailnější výkladem v polštině, včetně poznámek, že jsme se jako národ nebránili.

Po odjezdu následovala ještě zastávka u dvou dalších objektů, které se nachází na každé straně bývalého železničního náspu. V místech, kde kdysi byly koleje bylo celkem kvantum bláta, ale dalo se to. V prvním případě se jedná o objekt Regelbau 116a, kde je zajímavosti to, že je dosti odházen a člověk si tak může udělat představu o betonáží a základech stavby. Uvnitř byl samozřejmě přístupný, uvnitř trochu bordelu od místní mládeže.

V druhém případě se jedná o objekt Regelbau 106a, který je celkem dosti zasypán a jdou vidět jen některé strany stavby.

Aby toho nebylo na konec málo, po cestě jsme si dali ještě zajížďku na dochovaly fragment radaru v okolí obce Stolarzowice. Bohužel pole bylo čerstvě zorané a přes kvantum bláta se nám už nechtělo. Proto jsme udělali několik fotek od cesty.

Myslím, že celkem úspěšný výlet jsme zakončili kolem 16 hodiny, kdy jsme přijeli opět do ČR.

error: Obsah je chráněn proti kopírování :-)