Objekty u dřeviště dolu Michal, Ostrava

Na konci prohlídkové trasy areálu dolu Michal můžeme dojít k bývalému dřevišti. Pozornějšímu oku neujde, že se zde nacházejí dva podezřelé objekty. K prvnímu objektu se dá dostat v rámci prohlídkové trasy, nachází se za plotem areálu. Ke druhému objektu se dá dostat volně na okolo.

První objekt, by dle stránek dolu Michal, měla být štola, která kdysi vedla do jámy/dolu Petr. Po konzultaci jsem se dozvěděl, že současnosti je však zazděná a je vyplněná popílkem. Za 2. světové války tam byl protiletadlový kryt a po válce úkryt Civilní obrany pro zaměstnance dolu a ZOO. Později byl proměněn na sklad potřeb Civilní obrany, ale pro velkou vlhkost byl zrušen. Konečnou likvidaci zakončilo zaplavování při likvidaci jámy Petr a Pavel.

Druhý objekt,  je kolik metrů na svahu nad touto štolou. V současné době je však zasypán. Podle informací, které se mi podařilo získat, zde kdysi vedly dřevěné schody a také se jedná pravděpodobně o úkryt CO. Bohužel přesnější informace nejsou. Vchod tvoří obloukovitá cihlová stěna, která patrně měla vchod chránit před tlakovou vlnou a zasypáním. Dále následují dřevěné dveře, které jsou zpevněné na venkovní straně kováním a pákou na uzavření. Strop je ve vstupní částí vybetonován a je proložen I profily.

Poděkování za nasměrovaní a informace Lence R. a Miloslavu Ruckému.

Několik fotek druhého objektu:

error: Obsah je chráněn proti kopírování :-)