Ochranná protiletecká štola 1, Ostrava

Pod jednou nejmenovanou haldou v Ostravě, by se podle mých a jiných archivních podkladu a informací měla nacházet protiletecká štola, zhruba pro 400 lidí. Obecně, na území Ostravy je vícero takovýchto míst, podle map až kryty pro 5000 lidí, jestli byly vybudované a nezůstaly jen na papíru, mi zatím není známo. Datum většiny výkresu je datováno 1944-45.

Štola měla mít podle plánu 3 vchody, do tvaru písmene T, které byly chráněné proti vstupu protitlakovou stěnou. Podle jednoho pamětníka koncem války kryt dostal zásah a zahynula mu tam část rodiny, dále podle popisu, jak se do krytu šlo a co se nacházelo v okolí, včetně odhadované vzdálenosti, to v dnešní době a podle nalezených stop v okolí, celkem dosti dobře sedí. Samozřejmě, že s kolegy se kterými spolupracuji, jsme tento kryt hledali a mapovali v terénu aktuální situaci. Bohužel, po důkladném průzkumu v okolí, jsou všechny vchody patrně zasypané a po válce byla také asi halda nadále přisypávána.

V několika místech, asi bočních vchodů, se nachází podezřele menší kopečky a prohlubně a v jednom místě kousek nad vchodem, nebo místě kde si myslíme, že měl být jeden vchod, je dosti ujetý svah, s kousky betonových fragmentů, které mohly kryt zpevňovat jako různé překlady, zpevnění stěn apod.

error: Obsah je chráněn proti kopírování :-)