Podzemní chodby, Halfarova kolonie

Na rozhraní měst Petřvaldu a Rychvaldu se mezi ulicemi Okrajová a Záchranářů, nachází nenápadná bývalá hornická kolonie. Jednou jsem dostal zprávu přes ICQ od jednoho hocha (poděkování I.T.), že má pod barákem jakési podzemní chodby, jestli o nich něco nevím. Klasicky, jsem o tom neměl ani páru, takže jsme se celkem brzo domluvili, že to omrknu. Už po příjezdu na místo mě po cestě zaujala podezřelá pozorovatelna, takže jsem věděl, že to tam bude asi zajímavé a nejedu tam zbytečně. Pozorovatelna je stavebně dosti podobná těm, které se nacházejí v nedalekém areálu bývalého dolu Václav.

Po příjezdu jsem zkušeně obhlídnul terén, abych věděl, co a jak. Celá kolonie je patrně postavena na jakémsi podzemním krytu nebo komplexu chodeb. Na řadě zahrad se nachází zvýšený terén, pravidelných čtvercových nepříliš kvalitních betonových útvarů, ať už holých nebo mírně zakrytých zeminou, kde se při poklepaní kladivem ozve dutý zvuk. Při větší snaze, by se dalo kladivem a majzlíkem, probít někam do podzemních prostor.

Trochu jsem se poptal pamětníků v okolí, jestli o něčem neví a o co by se mělo asi jednat. Bylo mi sděleno, že by mělo jít snad o bývalý polenlager, kde byli vězněni Poláci a Sověti a také, že se zde našli kdysi nějaké náboje a jiné věci.

Spolu s majitelem domu jsme pak vlezli do podzemních chodeb a to, co jsem následně uviděl mě hodně překvapilo, tohle jsem fakt nečekal. Pod samotnými domky se nacházejí asi 2 metrové chodby na výšku, kdy stěny jsou vyzděny lomovým kamenem a strop je vybetonován. Po podlaze se nachází spousty malých, pohozených, prázdných, lékařských lahviček, patrně používaných na přelomu 19-20. století. Sem tam na stěnách se dá nalézt žlutá plechová cedule, psaná německým švabachem, kde je něco ve smyslu o uzavření vzduchové klapy, při vzniku nebezpečí. Ze stropu chodby na různých místech visí zbytky elektroinstalace a zbytky uchycení světel. Samotnou chodbou se dále dostaneme do pravotočivé zatáčky, kde zhruba ve středu oblouku je vstupní/únikový otvor s dochovaným žebříkem. Podzemní chodba ještě kousek pokračuje obloukem pod dalšími domy, ale dále je už bohužel zával. Chodba, ve které jsme byli měla asi celkem 20-30 m.

Samotná chodba mi hodně připomíná typ klasického chodbového úkrytu, kde se sedí po stranách na lavicích při náletech, co jsem měl možnost různě vidět, když tohle píší po 5 létech od návštěvy. Nedávno jsem při jedné cestě kolem lokalizoval ještě jednu pozorovatelnu, která se nachází v jedné boční uličce. Je celkem zajímavá tím, že se zde dochovaly i původní dveře.

error: Obsah je chráněn proti kopírování :-)