Pozorovatelna CO, Branka u Opavy

Pozorovatelna se nachází na kraji lesa, někde nad obci Branka u Opavy. Je obdélníkového tvaru, kdy zhruba v polovině této stavby je vyvýšena kostka se čtyřmi průzory, které směřují na čtyři světové strany. Není od věci, že jeden průzor míří na místní podnik Brano a další na Opavu. Pozorovatelna je zvenku cihlové konstrukce a v místě kde se nacházejí průzory je asi beton. Laicky mi to přijde, jako by ty průzory byly dodatečně dobetonované.

Pozorovatelna se skládá ze dvou části, kdy jednou je odpočinková místnost a pak je zvýšené patro, kde se dostaneme do pozorovací místnosti. Venku, než vstoupíme dovnitř, najdeme patrně uzemnění (případně nějaké spojení) a dále nad odpočinkovým prostorem tři roury. Odhaduji, že tato pozorovatelna měla i poklop P3, ale ten zmizl a je tam lidově vybouraná díra.

Do útrob sestoupíme po sedmi stoupacích železech a po dalších čtyřech železech se dostaneme do prostoru pro pozorovatele. Jednotlivé průzory byly uzavřené zasouvacími záslepkami, pod průzory nechybí konzole pro poličku.

V době dokumentace, někdo vytvořil provizorní záslepky průzoru, zřejmě aby tam netáhlo, podle ohledaných stop usuzuji, že místní mládež tam chodí popíjet nebo tam někdy někdo přespával, ale spíše to první. V okolí se vyskytuje docela dost suti a místy se dostat k pozorovatelně není tak snadné.

Použité podklady:
– poděkovaní za tip a nasměrovaní na pozorovatelnu JM
– foto J98

error: Obsah je chráněn proti kopírování :-)