Pozorovatelna ul. Ostravská, Karvinsko

Kdysi, když byla pořádaná výstava o čs. opevnění v dole Michal v Ostravě, jsem dostal tip od p. Ruckého, který mě tehdy provázel, že se na Karvinsku nachází nějaká pozorovatelna, která byla zařazená do Civilní obrany. Proto jsem neváhal a jednoho dne na místo vyrazil. Pozorovatelna byla situována nedaleko železničního mostu důlní vlečky, na ulici Ostravská, když se jede z Orlové na Karvinou.

Pozorovatelna byla kruhovitého tvaru, z větší části postavena z cihel a po obvodu bylo několik úzkých pozorovacích štěrbin. Naproti vstupního otvoru byla postavena ještě menší cihlová zídka, která byla  zároveň spojena spolu se stropní části, takže pozorovatelna tvořila jeden celek. Uvnitř se nacházely stoupací železa, kterými se dalo dostat někam do podzemí.

Nedaleko pozorovatelny byly zbytky rozbořeného domu, který patrně sloužil bezdomovcům jako domov a samotnou pozorovatelnu měli jako záchod, bylo tam nefalšované záchodové prkno. Přes toto zjištění jsem od záměru vlézti dolů, upustil 🙂

Dnes, po několika létech, když jedu kolem, se snažím pozorovatelnu marně lokalizovat. Bohužel, v nedávné době proběhly v okolí pozorovatelny zemní práce a předpokládám, že byla patrně zasypána haldovinou. Omluvte kvalitu fotek, je to foceno mobilem někdy v roce 2007, kdy fotky z mobilu nebyly tak kvalitní, jako dnes.

error: Obsah je chráněn proti kopírování :-)