Pozorovatelny CO, Kolín

V oblasti města Kolín, by se podle zdrojů, které jsou k nalezení na internetu, měly nacházet tři pozorovatelny CO a jeden Einmannbunker. Při příležitosti, když jsem byl v Kolíně služebně, jsem si je odskočil nafotit, jelikož jedna z nich byla asi 400 m od našeho ubytovaní. Bohužel jsem nafotil jen dvě pozorovatelny, jelikož mi to časově nevyšlo, kvůli nemoci, na poslední pozorovatelnu a Einmann.

První pozorovatelna se nachází na poli, má tři pozorovací průzory, kdy po změření světových stran čelní míří na sever, zbývající pak na východ a západ. Mělo by se asi jednat o starý typ. Do útrob pozorovatelny, bychom se dostali, přes chybějící poklop P3, dolů po několika stoupacích železech ve zdi, v menší betonové šachtičce (viz foto) a dále patrně pak chodbičkou do pozorovací místnosti. Píši patrně, jelikož dovnitř jsem nelezl, kvůli vody a také kvůli oblečení, kdy budu zmazaný. Dá se předpokládat, že by tam mohla být i odpočinková místnost

Druhá pozorovatelna se nachází na soukromém pozemku v zastavěné oblasti. Při návštěvě jsem zjistil, že jsem tady už byl s V. Pokorným v roce 2007, což tentokráte nebránilo tomu, abych si ji sám nafotil, tehdy mi umřely baterky. Typologicky je stejná jak ta předchozí, jen trochu více zarostlá, oproti dokumentaci před 14 roky. Dle fotek, které udělal dříve kolega, šlo vidět, že má i zachovalý vstupní poklop P3. Opět jsem si změřil kam míří přesně průzory a dá se konstatovat, že prostřední také severním směrem, jen z menším azimutem a ostatní západ/východ.

error: Obsah je chráněn proti kopírování :-)