Protiletecký kryty a Einmanny, Suchdol

Kryty se nacházejí, naproti ve stráni, hned u kolejí, nádraží Suchdol nad Odrou. Jsou tvořené několikrát lomenou chodbou, dle odhadů z map cca do 50 metrů, záleží však na typu a řešení. Vstup do úkrytové chodby je ve všech případech lomený, v několika případech následují dřevěné dveře. Dále se dostaneme do úkrytové chodby, na stěnách nechybí skoby, kde se dříve nacházely lavice (pozůstatky jsou jen v jednom ze krytů), občas jde narazit na zbytky elektroinstalace. Podle informací, které se podařilo sehnat, tyto kryty používala jako sklady dříve železnice a bylo jich tam více, ale do dnešních dnů se dochovaly jen tyto tři, nalezené. Zbývající byly údajně zahlazené před rokem 1989.

Kryt 1:

Tento kryt je asi nejzachovalejší ze všech, řekl bych že i nejdelší, je celkem hodně čistý. Lze tady nalézt pozůstatek dřevěných lavic, dveří na svém místě a zbytky elektroinstalace. Je tvořen pěti úkrytovými chodbami, které jsou mezi sebou lomeně spojené a oddělené dveřmi. Najdeme zde také nejvíc pozůstatku elektroinstalace, jako pojistkovou skříň, lampy osvětlení, lišty na vedení kabeláže apod.

Videodokumentace:

Kryt 2:

Kryt je asi nejmenší a nejkratší ze všech tří. Úkrytová chodba je asi jen kolem 20 metrů a naproti jiným vede přímo ke kolejím. Moc věcí se zde příliš nedochovalo. Za zmínku stojí, že se mi podařilo nalézt asi datum betonáže a to letopočet 1943.

Kryt 3:

Je podobný jako Kryt 1, ale je trochu odhadem menší, je zde méně dochovaných dveří, lavice pro ukrývané zde už nejsou. Dříve se zde asi vyskytovali bezdomovci, v době návštěvy tam bylo celkem čisto.

Einmannbunker:

Mezi kryty se podařilo také kolegovi nalézt Einmannbunker. Stručně, má čtyři průzory a dveře chybí. Nedaleko stál ještě jeden a ten byl převezen k budově leteckého muzea, v Suchdole.

Objekty u Leteckého muzea, v Suchdole nad Odrou:

Zdroj:
– Facebook
– fortifikace.net
– Kroužek VH Suchdol nad Odrou, poděkovaní P. Vala

error: Obsah je chráněn proti kopírování :-)