Protiletecký kryt šachty Trojice, Ostrava

Protiletecký kryt je situován v areálu bývalé šachty Trojice, ve Slezské Ostravě. Kryt má dva vchody, z níž jeden je z části zavalen, ale při nejhorším se dá dírou protáhnout. Druhý vchod je normálně přístupný, je jen trochu skryt za hliněným valem. Nedávno se v místě prvního vchodu stal menší zával, kdy se uvolnila zemina, cca 1 kubík a tudíž stěny a strop nemusí být bezpečné!

Samotný kryt je umístěn do vyrubané skály, stěny jsou z vyzděných cihel, strop tvoří z větší části železné „I“ profily, které jsou vyplněny betonem. Zajímavosti je použití velkých prken bednění, jejíž šířka se obtiskla do betonu, podobný jev lze vidět na vstupní části pěch. srubu MO-S 24 „Signál“.

Půdorys krytu skládá ze dvou vchodu, z níž jeden je částečně zavalen. Po vstupu do jednoho,  nás čeká 2-3x zalomená chodba, pak následuje dlouhá chodba, ze které vedou po pravé straně asi 3 odbočky, které jsou ve dvou místech zakončeny na podlaze jímkami na vodu. Na konci hlavní chodby nás čeká při odbočení vlevo částečně zavalený vchod. Odsud je do tvaru čtverce řešená chodba, která navazuje na hlavní, která spojuje tyto dva vstupy.

Kryt je celkem dosti čistý, nevyznačuje se, že by byl obýván někdy bezdomovci, což je na Ostravu celkem netypické. Žádné stopy osvětlení se nedochovaly, krom neznámé části konzoly na stropě. Po osvětlení se zachovaly v jednom místě nepatrné úchytky. V chodbách, které vedou k východům se nacházejí kanálky asi pro odvod vody.

Poděkování Petru A. za lokalizaci a tip krytu a Patrikovi F. za doprovod.

error: Obsah je chráněn proti kopírování :-)