Protitankové překážky Žilina, Slovensko

Když pojedeme autem ze Žiliny směrem na Rajecké Teplice, tak v zúženém prostoru mezi Turskou skálou a kempem Slnečné skály (kde je, dle mne, top kemp již od 80tých let) narazíme na několik betonových bloků, které tvoří protitankovou překážku. Zajímavostí těchto bloků je to, že protínají zajímavě asfaltovou cestu a také železniční trať. Matně o nich vím, někdy z 80tých let 20. století, kdy jsem jako malý kluk, byl častým návštěvníkem nedalekého kempu. A také jsem se tam po 20 létech náhodně stavil a vzpomínky se mi vrátily, kdy už vidím různé souvislosti a všímám si věcí, kterých bych si dříve nevšímal. Trochu odbočím, je to dle mne jeden z TOP kempů v okolí…viz recenze na Google Maps.

Krátce k samotným překážkám. Začaly být budovaný v létech 1944, jako součást německého opevnění proti sovětské armádě. Na internetu se uvádí, že patřili do souvislého opevnění, od Jaderského moře, po moře Baltské. Kolem Žiliny jsou dokonce tři tyto obranné pásma, kdy další pozůstatky lze najít v samotném městě a různě po okolí. Kde se nacházejí, lze dohledat na internetu. Pokud jde o tyto překážky, které popisuji, do dnešních dnů se zde dochovalo devět betonových bloků, někde se uvádí počet jedenáct. Viditelně jsem jich napočítal 9. Zajímavostí je, že bloky, které jsou u paty železnice a cesty jsou stylově zkosené. 7 bloků jde vidět od cesty a další 2 se nacházejí za řekou Rajčianka a skalní stěnou (kde je volný prostor asi 15-20 metrů). 

Pokud by měl někdo zájem o celkovou problematiku osvobozovacích bojů kolem Žiliny, ať navštíví tento link, kde je to celkem dobře popsáno.

Použité zdroje:
– mapy.tuzvo.sk/HOFM
– internet
– vlastní poznatky a foto 09/2017

 

error: Obsah je chráněn proti kopírování :-)