Raketová základna Ořechov, Brněnsko

Poloha raketové základny je situována na jih od Brna, kde měl sídlit 7. protiletadlový raketový oddíl Ořechov, který byl součásti 76. plrb. Brno. V současné době se zde nachází Army park, kde je možné si zahrát paintball, domluvit se na projížďce obrněnou technikou nebo na čtyřkolce, případně si zamrcastit minohledačkou. Asi nejzajímavější aktivitou je zde možnost navštívit a prohlídnout si velitelské stanoviště a sklad raket, které je celkově dobře dochovalé, oproti areálu venku, kde je z prominutím jeden velký bordel a průvodce nerozuměl v podstatě česky (a to jsme mluvili celkem dobře a srozumitelně ostravsky) a nevěděl o tom naprosto nic, než jen stručné informace…třebas jsme narazili na špatného, kolegové, co zde byli, pár měsíců před námi, psali že měli podrobný výklad.

Prohlídka stála 100 Kč a začíná se návštěvou velitelského stanoviště, kde je možné shlédnout sál pro velení, s oboustrannou mapou, dále ubikaci osádky, místnost velitele, telefonní ústřednu a několik tubusů, kde parkuje voj. technika. Dále prohlídka pokračuje venkovním přechodem do skladu raket, kde lze krásně vidět prefabrikovaný vstup a několik protitlakových dveří. Po té se dostáváme do jednoho tubusu, kde je umístěná raketa Volchov a raketa systému Kub a také několik menších druhů různých raket. Po opuštění objektu prohlídka pokračuje do bývalých voj. baráku, kde je menší výstavka voj. techniky typu: pár samopalů a kulometu, nějaké ty střely apod. A to je celkově asi tak celé, cca na 30 minut. Upřimně jsem tímto a také přístupem dosti zklamán a to nehovořím o tom, že WC naposledy umývali někdy za Rakouska – Uherska a to i dámských, co mi kamarádka referovala.

Po té naše cesta vedla do jeskyně Výpustek, v Moravském krasu a tam byl výklad veden velmi profesionálně, byl zajímavý a celkově to bylo, oproti tomuhle, dosti záživné a člověk se tam toho dozvěděl daleko více.

Když jsem o problematice Ořechova hledal nějaké informace, tak jsem narazil na dřívější článek kolegy Blackjacka, který to má velmi dobře a podrobně popsáné, včetně několika dobových fotek, kdyby měl někdo zájem o více informací.

error: Obsah je chráněn proti kopírování :-)