Skupina opěrných bodů Blaavand, Dánsko

nebo také někdy podpůrných bodů, v originále Stützpunktgruppe Blaavand, se nachází na pobřeží, na nejzápadnějším místě Dánska, byla složená z pěti samostatných opěrných bodů, kdy jsme navštívili jen několik z nich. V podstatě se objekty, při naší návštěvě vizuálně, v terénu, slučují a bez mapových podkladů není někdy možné blíže rozlišit, co k čemu patří.

Obecně, byla skupina složena z pobřežní baterie, označené jako H.K.B. 7. /180, jejíž zbraně tvořily čtyři 10,5 cm kanóny 331 (f), dále ze silného opěrného bodu pěchoty a dále protiletadlové baterie Luftwaffe, která byla vybavená čtyřmi 3,7 cm děly a stanovišti pro dva světlomety. V samotném navštíveném prostoru ještě nalezneme dva krásně zachovalé objekty pro radary Mammut a Seetakt, pozorovatelnu s pancéřovým zvonem, dva objekty s minometnými kopulemi, betonovou pozorovatelnu se třemi průzory a také několik různě rozesetých podpůrných objektů pro blízkou obranu a fungování bráněného prostoru, jako například muniční sklady, ubikace pro posádku, apod.

Pokud chceme oblast navštívit, dá se dojet do prostoru přímo autem, stačí sledovat bílou věž majáku, nachází se zde středně velké parkoviště, kde je možno zaparkovat a vydat se na průzkum. Místo je hodně často navštěvováno, jelikož je to nejzápadnější místo Dánska a to i po soumraku, kdy zapadá slunce a není problém narazit i na 200 a více lidí, kromě toho se zde dají nafotit pěkné snímky. První co nás, kromě věže majáku, zaujme je torzo věže objektu V174 pro radar Seetakt, blíže je bohužel nepřístupný. Ale dá se dobře nafotit zoomem z věže majáku. Celkem dobře je také dostupný nedaleký objekt, pro světlomet, kde je také parádní výhled. Celým prostorem se vinou písčité cesty, které nás zavedou ke gigantickému objektu pro Mammut, jehož interiér je přístupný. Nedaleko něj se nachází dva objekty s pancéřovými kopulemi pro minomet a také jeden objekt s pozorovacím zvonem. Pokud se vydáme směrem k pobřeží, tak cestou míjíme různě zachovalé, či přisypané objekty. Na pláži se povalují, v různém stupni zasypání a sesutí kasematy pro 10,5 cm kanóny a také masivní a odhalený objekt FL277 pro světlomet.

Luftwaffe – Stützpunkt Büffel

Zhruba 2 km od této baterie, dochází v roce 1942, ke zřízení radarové stanice, které dominuje objekt L487, který sloužil pro navádění nočních stíhačů „Bertha”. Dále v roce 1943 dochází k vylepšení odolnými objekty. Kolem objektu L487 je rovněž rozmístěno mnoho různých objektů pro ukrytí mužstva a také pro protiletadlové kanóny (Flaky).

Objekty jsou umístěné ve vojenském prostoru, kde je možné dojet autem, pokud je mimo dobu cvičení přístupný (shodou okolností, jak jsme přijížděli, zrovna končilo cvičení) a vydat se pěšky, asi na 2 km cestu, k objektu L487, do kterého se dá, při troše snahy vlézt a prohlédnout si jeho dvě podlaží. Do okolních objektů jsem příliš nelezl, akorát ve dvou případech, zbytek jsem si obešel jen zvenku.

Použité zdroje:
– foto a vlastní poznatky z návštěvy, červenec 2015
– zapisnik.fortif.net, Ondřej Filip
– atlantikwall.dk

error: Obsah je chráněn proti kopírování :-)