Tunel Landek, Ostrava – Petřkovice

Nedávno jsem dostal od čtenářky webu tip, že na severní straně Landeku (dříve Masarykova vrchu) se nachází nějaký tunel nebo prostě něco, co by mě mohlo zajímat. O tomto tunelu jsem víceméně věděl od několika známých už před léty, jenže jsem jej nemohl jaksi lokalizovat. Slyšel jsem názory, že se jedná o nějaký přístupový tunel pro horníky, cvičnou štolu, něco pro důlní kombajny, kryt apod. Dodnes mi říká každý něco jiného. Takže jsem se jednoho dne vypravil do těchto míst s kolegou, abych si udělal vlastní názor a obrázek na danou problematiku.

Prostor vchodu do tunelu je zpevněn betonovou zídkou proti závalu, dále následuje 2x zalomený vstup. Na jedné příčce zalomení se mi podařilo identifikovat něco jako panty a dále otvor, patrně asi na trubku ventilace, která vedla ke vchodu. Také po několika metrech vstupu do podzemí následuje ve stropě zaslepený větrací otvor, trubka průměru tak cca do 40 centimetrů. Pokračujeme dále, asi 100 metrů tunelem, který má v levé dolní části odtokový kanálek. Na konci hlavní chodby klenba stropu končí a následuje umělý zával. Nad závalem jde trochu vidět, že to dále bylo rubáno do skály a podle čtenáře, jenž zde trávil často mládí, tunel pokračuje prý dalších 500 metrů. Když už jsme úplně vzadu, tak nám určitě neunikne, že na levé straně jsou 2 větší odbočky, které jsou vzájemné spojené další tunelovou chodbou/větší místnosti a na jednu menší. Menší odbočka je asi z půlky vybetonována/zpevněna a dále nikam nepokračuje. Na místě jsem také hledal nějaké zbytky osvětlení, nápisu, ale bohužel nic. Jen na jedné stěně byly úplně vzadu nějaké kovové dráty, jenž byly dávno pamětníkem vytěženy a dány do sběrných surovin.

Dle jiného zdroje, který se mi ozval nedávno, informace má od babičky, by mělo jít o starou štolu, ještě v roce 1980-82 měly vést do závalu koleje úzkokolejky (prý dvojkolejka) a za závalem to mělo pokračovat dále. Ke konci války to mělo být použito jako LUFTSCHUTZ. Dále to mělo být původně ražení horizontální štoly, kde se ložisko uhlí nepotvrdilo.

V současné době, je vchod opatřen uzamčenou mříži.  

error: Obsah je chráněn proti kopírování :-)