ÚŽ-6a, Březová

Ženijní úkryt, typu ÚŽ-6a VEČ4725, se nachází nedaleko kóty U Šibenice, v prostoru bývalého staveniště plánované tvrze čsl. opevnění, cca 200 metrů za obcí Březová, na Opavsku. Dnes, už přístupný úkryt se nachází v oploceném prostoru nově postavené pozorovatelny, která byla otevřena v červnu 2019. Samotná pozorovatelna, která se inspirovala ve tvarech československého opevnění, stojí vlastně nad ním a je také v krajině nepřehlédnutelná. Je s ní nádherný výhled na Opavsko a lze vidět i Praděd, v nedalekých Jeseníkách.

V roce 2015, kdy jsem psal tento článek a nafotil zde nějaké fotografie se v daném prostoru daly najít pozůstatky oplocení, vstup do krytu byl zajištěn betonovou deskou, která zabraňovala vstupu, byla i navíc dosti přisypaná. Zajímavosti byla patrně i polní pozorovatelna a nějaký kratší polní zákop, který vedl směrem ke vstupu do úkrytu. Na povrchu se dala najít trubka ventilace a nedaleko jakási cihlová stavbička, mně neznámého původu.

V roce 2018-2019 se situace rapidně mění, kdy v daném prostoru dochází k zásadním změnám. Je zde postavena betonová pozorovatelna, prolézačky pro děti, lavičky a místo je celkově dosti zkulturněno. Oceňuji také záměr obce otevřít a zpřístupnit daný ÚŽ-6a, který je možno navštívit. Prostor je také vybaven informačními cedulemi, kde se člověk může dozvědět plno zajímavých věcí z okolí, i o samostatném úkrytu. Cedule psal kolega Bc. Patrik Falhauer ze SZM, který má velice dobrou a čtivou stylistiku textu a je autorem většiny textu.

error: Obsah je chráněn proti kopírování :-)