Zvláštní zařízení Frývaldov 25

Před léty mě napadlo, že se zastavím navštívit kamaráda ze střední školy, který bydlí ve Vrbně pod Pradědem s rodinou, kterého jsem už  dlouho neviděl,  že pokecáme, dáme nějaké to pivko a zavzpomínáme na staré dobré časy.

Shodou okolností, když někam jedu, je vždy po ruce nějaké to opevnění, tak proč bych tam nejel a náhodou si neodskočil, že 🙂

V oblasti je kromě spousty řopíků také mnoho pozic Zvláštních zařízení (dále jen ZZ). Řopíkum moc neholduji, takže jsem si připravil dle příslušných podkladu nějaké ty předpokládané pozice, kde by se ZZ měly nacházet.

Ráno jsem vyrazil směrem do Zlatých Hor. Už po cestě ZZ mělo býti dosti, mapy slibovaly asi 3-4 zátarasy na cestách, ale patrně šlo jen o nouzové řešení, před více jak 70 lety, takže dnes tam nic nebylo.

Ve Zlatých Horách cesta dále vedla uzoučkou polní cestou mezi domy ke hranicím. Bohužel byl jsem tam někdy na přelomu srpna/září a místo ke ZZ, co mělo být asi 150 m vedlo bohužel přes hodně vzrostlou vegetaci. Takže jsem pokračoval dále, v naději že cesta vede hodně těsně kolem hranice, že se něco objeví. Cestou jsem narazil na traktoristu, hodili jsme řeč a vylezlo s něho, že o něčem ví. Ukázal mi směr a já se vypravil na místo.

Po příjezdu k místu mě už z dálky zaujaly rezavé zbytky asi 3 mostů, kde jsem tušil kořist. Najednou mne udeřila podezřelá zítka, takže jsem už měl asi jasno, objevil jsem první ZZ. Následovala detailní fotodokumentace.

Později jsem se dozvěděl, že ZZ je už dávno objevené, jaké má číslo a jaký to měl být typ ZZ.

Zbytek dne jsem strávil objížděním asi ještě 10 pozic ZZ, ale bohužel jsem už nic nenašel.

Zajímavostí tohoto ZZ, je že za ním pokračuje starý železniční  v úhlu asi 45 stupňů a vedla po něm vlečka z nádraží ČSD v Ondřejovicích do továrny na tehdy německém území. Byla to tehdy patrně jediná železniční vlečka, která v té době byla vedena z území ČSR na území jiného státu. Z téhož nádraží vede vlečka do obrovských bývalých skladů AČR, pod tuto posádku spadala jednu dobu i tvrz Adam.

Poděkování za upřesnění a informace J. Vaněčkovi, M. Urbanovi 

 

error: Obsah je chráněn proti kopírování :-)